Kediler, genellikle evde yaşamayı sevdiği ve evden çıkmaması gereken canlılar olarak düşünülmektedir. Ancak kediler de tıpkı köpekler ve insanlar gibi dışarı çıkmalı ve özgürlüğün tadına varmalıdırlar. Dışarısı her ne kadar kedi dostlarımız için tehlikeli gibi görünse de çeşitli önemler alınarak güvenli hale getirilebilir. Bu önemlerin başında elbette ki kedi tasması gelmektedir.

 

Kediler, türlerine göre farklılık gösteren davranışlara sahiptir. Kimi kedi türleri enerjik bir biçimde tüm gün evin içinde koşuşturabilir. Bazı kedi türleri ise oldukça tembel olarak adlandırılabilir. Bu tembel olarak adlandırılan kedilerden en öne çıkanı İran kedisidir. Tembel kedilerin başını çeken İran kedileri, tüm gün hiç hareket etmeden vakit geçirebilirler. Yapısı gereği bu durumu hiç garipsemezler ancak günün sonunda hareketsizlikten dolayı çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir.

 

Kediler de tıpkı köpekler gibi gün içerisindeki sahip oldukları enerji miktarını tüketmelidir. Bu sayede uyku ve beslenme düzenleri oturur ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı olabilirler. Bu nedenle kedi dostlarımızın da gün içerisinde sık sık hareket etmesi ve sahip oldukları enerji miktarını sağlıklı olmak adına harcaması gerekmektedir.

Neden kedi tasması kullanılmalıdır?

Kedilerin sağlıklı olmak için sürekli hareket halinde olup günlük olarak sahip oldukları enerji miktarını harcamaları gerektiğine değinmiştik. Bu hareket alanı sadece evin içiyle sınırlı kaldığında kediler depresyona girebilirler. Köpekler için de geçerli olan bu durum kedilerde de oldukça kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu duruma erkenden bir çözüm bulmak adına kediler ev dışında vakit geçirebilirler.

 

Dışarısı evcil hayvanlarımız için oldukça tehlikeli olabilir. Bu tehlikenin sebepleri arasında; arabalar, diğer hayvanlar ve kendini bilmez bazı insanlar olabilir. Bu durumun yanı sıra evcil hayvanların dışarıya çıktığında heyecanlanması ve zaman zaman bu heyecandan dolayı fevri davranışlar sergiledikleri görülebilir. Bu durumda kedi dostlarımızın güvenliği ve sağlığı için tasma kullanılmalıdır.

Kedi tasması neden önemlidir?
Kedi dostlarımızın güvenliği için tasma kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Bunun sebebi dışarıda bulunan çeşitli tehlikeler olarak adlandırılabilir. Bu tehlikelerden kedi dostunuzu korumak adına en mantıklı önemli tasma kullanmak olacaktır.

 

Kedi dostunuzla normal şartlarda sokakta dolaşmanız ve onun kendi başına dolaşması oldukça tehlikeli olabilir. Etrafta çok fazla araba veya hayvanlar olabilir. Bu durumda kontrolün sizde olması kedi dostunuzun sağlığı için oldukça önemlidir. Örnek olarak bir anda yolun ortasına atlayan bir kedinin can güvenliği son derece tehlikeye girmektedir. Bunun yanı sıra etraftaki hayvanlar kedi dostunuzun üzerine baskı kurup ona zarar vermek isteyebilir. Bu gibi durumlardan korunmak ve kedi dostunuzun güvenlini en üst düzeye çekmek için kedi tasması kullanmak son derece önemlidir.

 

Kedi tasması sadece kedi dostunuzu gezdirmekte ve estetik bir görüntü yaratmakta kullanılmamaktadır. Her ne kadar istemesek de zaman zaman kaybolma gibi durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kedi dostunuza hemen kavuşabilmeniz adına kedi tasması üzerinde bir yere adınızı, telefon numaranızı veya adresinizi yazabilirsiniz. İnanın bu son derece önemli bir konudur. Bu nedenle kedi tasması kullanmanın son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kedi tasması seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kedi tasması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Kedi dostunuzun can güvenliğini sağlayan ve onun için bir aksesuar görevi görecek bu tasmanın detaylarının olmaması elbette ki beklenemez. :)


Dekoliva kedi tasmaları ile can dostunuz güvende.

Üzerinde dekoliva 'nın tasarladığı isim ve telefon numarası yazılı kedi tasmaları ve kedi künyeleri kaybolmaları engelliyor

 

Kedi dostunuz için tasma seçerken, dayanıklı fakat esnek olmasına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir takılma veya sıkışma yaşandığında hemen çözülebilir olması da son derece önemli bir noktadır. Köşeli veya çıkıntılı sert maddelerle tasarlanmış tasmalar, kedi dostunuz için rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle kedi tasması seçiminde bu detaya da dikkat edilmelidir. Onların güvenliğini gözetirken rahatlarını da bozmamak gereklidir.

 

Kedi tasması seçilirken dikkat edilecek bir nokta da yapıldığı malzeme olmaktadır. Estetik bir hava yaratmak adına kedi dostunuza renkli tasmalar alabilirsiniz ancak estetik amaçla alınan bu renkli tasma kedi dostunuzun boynuna renklerini bırakabilir. Bu durum oldukça can sıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle kedi tasması seçerken yapıldığı malzemeleri de iyi incelemek gereklidir.

 

Kedinizin boynuna göre seçilmesi gereken tasmalarda küçük veya büyük gelen tasmalar pek çok soruna neden olabilir. Örnek olarak küçük gelen kedi tasması kedi dostunuzu nefessiz bırakabilir. Bir diğer örnek olarak ise büyük gelen bir kedi tasması kedi dostunuzun güvenliği açısından pek çok açık verebilir. Bu nedenle seçeceğiniz tasma tam olarak kedi dostunuzun boyuna göre olmalıdır.

Kedi tasması hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
Kediler dışarı çıkarken boynundaki tasmalarda dekoliva kedi künyesi ile güvende!


Kediler, ev içerisinde çeşitli dar noktalardan geçme konusunda oldukça becerikli ve becerikli oldukları kadar da istekli canlılardır. Darlığı nedeniyle bu gibi yerlerden tasmaları yüzünden takılıp geçemeyebilirler. Bu durum da tasmaya hemen alışamamalarına neden olur ve kediler özgür yapıları nedeniyle tasmadan kurtulmaya çalışabilirler.

 

Kedi dostlarımızı tasmaya alıştırmak başlarda oldukça zor gözükebilir. Yavru kedilerin tasmaya alışması yetişkin kedi dostlarımıza nazaran kolay olsa da köpeklerle kıyaslandığında yine göz korkutabilir.

 

Kedi dostlarımızı tasma kullanmaya alıştırmak için ödül sistemi kullanarak bir süre sonrasında onlara alışkanlık kazandırabilirsiniz. Ödül sistemi aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz.

 

  1. İlk olarak kedinizin boynuna tam oturacak bir tasma seçin
  2. Tasmanın üzerine kedi otu sürün.
  3. Kedinizin tasmasını gün içerisinde birkaç kez takıp çıkartın
  4. Tasmasını her taktığınızda ona bir ödül maması verin.

 

Bu adımları bir süre uyguladıktan sonra kedinizin tasmaya alıştığını fark edeceksiniz. Kedi tasması sayesinde kedinizin güvenliğini garantiye alabilir ve huzurla onunla gezintilere çıkabilirsiniz.